Füsioteraapia on taastusravi osa, mille ülesandeks on aktiivsete teraapiameetoditega võimalike terviseprobleemide ennetamine ja inimese tugiliikumisaparaadi funktsionaalse võimekuse taastamine iseseisvaks toimetulekuks töö- ja elukeskkonnas. Füsioteraapia põhineb kehalistel harjutustel, mida täiendavad asendravi, massaaž ja füüsikalised ravimeetodid (soojaravi, ultraheli-, magnet-, laser- ja elektriravi).

Füsioterapeut on kõrgharidusega taastusravispetsialist, kes viib läbi füsioterapeutilise hindamise, koostab kliendile teraapiaplaani ja seab vastavalt probleemidele eesmärgid. Teraapia protsessi käigus õpetatakse jõukohased terapeutilised harjutused probleemi lahendamiseks. Füsioterapeut jälgib taastumise protsessi, kohandab vajadusel abivahendeid ja nõustab klienti ja tema lähedasi liigutusliku tegevusvõime taastamise ja säilitamise toetamisel. Vastuvõtule suunab taastusravi arst, perearst, eriarst ja on võimalik registreerida tasulisele vastuvõtule.

Käsimassaaž on erinevate liigutuste ja võtete kompleks. Massaaž lõdvestab pinges ja valulikke lihaseid, toetab taastumisprotsesse, parandab verevarustust, kiirendab ainevahetust, aktiveerib lümfiringet, tugevdab immuunsüsteemi ja mõjub lõõgastavalt vaimsete ülepingete korral.

Vastunäidustused massaažiks: pahaloomulised kasvajad, rasked südame-, neeru- ja kopsuhaigused, põletikulised haigused, nakkushaigused, hüübimishäired, veenilaiendid- ja põletikud, kõrge vererõhk, palavik, naha seenhaigused.

Soojaravi:

Mudaravi on lokaalne pindmine soojaprotseduur, mis mõjutab organismi soojuse abil, keemiliselt ja mehaaniliselt. Muda toimel paraneb kudedes verevarustus, kiireneb ainevahetus ja paraneb rakuline uuenemine, leevendab kroonilisi põletikke ja valu. Mudaravi ei tehta haiguse ägedas faasis ja kohe operatsioonide järgselt.

Näidustused: reumatoidartriit, mitmesugused liigespõletikud, reumajärgsed liigesvalud, podagra, osteoartroos, spondüloartroos, traumajärgsed liigeskahjustused, põletikud luuümbrises ja lihastes, troofilised haavandid, kontraktuurid, närvijuure- ja närvipõimikukahjustused.

Vastunäidustused: pahaloomulised kasvajad, müoomid, kõrge vererõhk, vereloomehaigused, tuberkuloos, arteroskleroos, südame isheemiatõbi, vaimuhaigused, epilepsia, maksa- ja neeruhaigused, Parkinsoni tõbi, nakkushaigused, palavik, rasedus.

Parafiiniravi (parafiinmähis ja parafiinvann kätele)- on lokaalne ja pindmine soojaprotseduur. Parafiinravi vaigistab valu, on põletikuvastane krooniliste liiges- ja lihashaiguste korral, toetab liigesliikuvuse suurenemist, parandab naha verevarustust ja struktuuri (kosmeetiline efekt).

Näidustused on liigeshaigused, traumajärgsete seisunditega seotud lihaspinged ja koe elastsuse vähenemine, perifeersed närvisüsteemi haigused, fibromüalgia, erinevad labakäe tendinopaatiad.

Vastunäidustused: lahtised haavad, perifeersed veresoonte haigused, kroonilised haigused ägedas faasis, ülitundlikkus parafiinile, pahaloomulised kasvajad, seenhaigused.

Saviravi on lokaalne ja pindmine soojaprotseduur. Hüdrokatlas eelsoojendatud savikotid asetatakse vastavalt näidustatud piirkonnale. Saviravi on süvasoojendus, mis parandab kudede verevarustust, vähendab valu, lõõgastab lihaseid. Näidustuseks on kroonilised liiges-, lihas- ja närvipõletikud.

Vastunäidustused: pahaloomulised kasvajad, akuutsed põletikud, traumajärgne periood, rasedus, kõrge vererõhk.

Elektriravi (aparaatne füsioteraapia, füüsikaline ravi) kasutatakse luu-, liigeste-, närvisüsteemi ja siseorganite haiguste raviks. NB! Teenusele on vajalik pere- või eriarsti saatekiri.

– magnetravi mõjutab kudesid madalsagedusliku magnetvälja abil, mis vähendab valu ja turseid, põletikuvastane, paraneb kudede vere- ja ainevahetus. Näidustatud krooniliste lihas- ja liigeshaiguste korral, traumajärgsed seisundid, veenilaiendid ja –põletikud. Vastunäidustusteks on palavik, südamestimulaator, rasedus, ägedad haigusseisundid, pahaloomuline kasvaja, metallimplantaadi olemasolu.

– laserravi puhul paraneb laserkiirte toimel verevarustus ja ainevahetus, on valuvaigistava, turseid alandava ja põletikuvastase toimega. Näidustused: liigeste, lihaste ja kõõluste kroonilised põletikud, traumajärgsed seisundid, troofilised haavandid ja veenipõletikud.

Vastunäidustused: pahaloomulised kasvajad, verehaigused, krooniline maksa- ja neerupuudulikkus, südamehaigused, rasedus, südamestimulaator, tuberkuloos, palavik.

– ultraheli puhul kasutatakse kõrgsageduslikku ja väikese intensiivsusega heli ravi eesmärgil, mis annab sügavsoojendusliku efekti. Vähendab valu, parandab kudede ainevahetust, lõõgastab ja on põletikuvastase toimega, pehmendab ja aitab imendada vana armkude ja liiteid. Näidustused on kroonilised ja alaägedad liigeste ja närvide põletikud, kroonilised valusündroomid ja kontraktuurid. Vastunäidustused on pahaloomulised kasvajad, rasedus, ägedad põletikud.

– amplipulss on nahka läbiv elektriline stimulatsioon, mis vähendab valu ja turset, parandab verevarustust. Tõhus ägedate ja krooniliste valude korral. Ei kasutata südamestimulaatori ja teiste implanteeritud pumpade olemasolul, vastunäidustatud pahaloomuliste kasvajate korral.

diadünaamika on sinusiodaalne madalsageduslik monofaasiline impulssvool sagedusega 50-100 Hz. Näidustusteks on traumajärgsed seisundid, degeneratiivsed haigused, artroosid, neuralgiad, radikulopaatia. Vastunäidustusteks on pahaloomulised kasvajad, ägedad põletikud, südamestimulaator, rasedus, ülitundlikkus voolu suhtes.

Soolaravi e speleoteraapia (kestus 30 min, kuni 8-aastased lapsed 15 min) on aerosoolteraapia, kus kasutatakse madala konsentratsiooniga kuiva NaCl aerosooli. Soolaravi näidustusteks on kroonilised hingamisteede haigused, allergiad, nahahaigused. Sool hävitab baktereid ja seeni, seepärast põevad soolaravi saanud inimesed harvem viirushaiguseid, tugevdab immuunsüsteemi, vähendab limaskestade turseid allergilise nohu ja põskkoopa põletike korral, sobib abistava meetodina stressi ja depressiooni seisundite leevendamiseks. Üks protseduur kestab 30-40 minutit, soolaravi kasutatakse täiskasvanutel ja lastel. Vastunäidustused: kopsuvähk, tuberkuloos, kõrge palavik, kõrgvererõhktõbi, ägedad viirushaigused.

Beebide võimlemine ja massaaž – tasub tulla kui beebi käed või jalad tunduvad kanged (raske riietada last); kui beebil ei ole kõhuliasend meelepärane; kui beebil on lühikesed uinakud; kui beebi kipub ühele poole ainult keerama; kui beebi kipub püstiasendis toetuma varvastele; kui beebil kipuvad käed pigem rusikas olema ja peopesad higised (alates 3. elukuust); kui beebi kipub üht kätt või jalga rohkem kasutama jne. Üks protseduur kestab kuni 30 minutit. Õpitakse selgeks võtted ja meetodid, mida lapsevanem saab iseseisvalt kodus rakendada.

 

Märksõnad

Jälgi meid

Aktsiaselts Rakvere Haigla

KMKR nr: EE100801002
Rg-kood: 10856624
TP kood: 591303

Lõuna põik 1, 44316 Rakvere
Sekretär: +372  322 9010
E-post: haigla@rh.ee

Tegevusluba nr: L04611, L04365, L04279, L03999, L03805, L03788, L03293, L02637, L05956, L05376, L05189

SEB Pank
SWIFT/BIC: EEUHEE2X, IBAN: EE791010220025506016

Swedbank
SWIFT/BIC: HABAEE2X, IBAN: EE942200221020336737

Luminor Bank
SWIFT/BIC: NDEAEE2X, IBAN:  EE521700017001904897

Coop Pank
SWIFT/BIC: EKRDEE22, IBAN: EE744204278615913802

aktiivne tegevus EMO,  polikliinik, rehabilitatsioon, teenused, uuring, üldine